Aktualności / News

Historia European Junior Championships.

Mistrzostwa Europy Juniorów są organizowane przez Europejską Federację Badmintona co drugi rok. Turniej podzielony jest na dwie części: rywalizację drużynową i indywidualną, a całe zawody trwają 10 dni.

Mistrzostwa organizowane są regularnie od 1969 roku, pierwsze odbyły się 19 – 20 kwietnia w Voorburgu w Holandii, a zwycięzcami singlów zostali Duńczycy. Na podium stanęli także w męskim deblu Anglicy, w kobiecym Holenderki oraz w mieszanym Szwedzi. Te cztery nacje zdominowały Mistrzostwa Juniorów do lat 19, niekiedy tylko ustępując miejsca innym krajom. Zawody w Manchesterze w 1989 roku należały do Duńczyków – zdobyli oni wszystkie złote medale, przy dekoracji powtarzały się nazwiska Thomasa Stuera-Lauridsena, późniejszego brązowego medalisty z Olimpiady w Barcelonie, Marlene Thomsen, wielokrotnej złotej medalistki w mikstach.

Duńczycy nie dali innym szans także w Budapeszcie w 1991 roku, oraz w 1993 roku w Bułgarii. Jednak w męskich singlach podczas zawodów na Węgrzech Austriak Jürgen Koch odebrał złoto Duńczykowi Jorisowi van Soerlandowi i zepchnął go na drugie miejsce. Po turnieju w Bułgarii duńska potęga nieco się zachwiała, wygrywali znowu Anglicy, Holendrzy (żeński debel, żeński singiel 1995, Nitra) i Niemcy (single, żeński debel 1999 rok, Glasgow). Rok 1999 okazała się szczęśliwy także dla Polaków za sprawą brązu Przemysława Wachy w singlu męskim, brązu Kamili Augustyn w singlu żeńskim oraz drugiego miejsca Przemysława Wachy i Piotra Żołądka w deblu męskim.

© BadmintonEurope.com, finał męskiego singla na European Junior Team Championships w 1981 roku.

Po zawodach w Szkocji rywalizacja przeniosła się do Polski i w 2001 roku odbyły się drugie Mistrzostwa Europy Juniorów do lat 19 w Spale, które zakończyły się dla nas bardzo dobrze. Pierwsze miejsce w deblu żeńskim wygrały Polki: Kamila Augustyn i Nadia Kostiuczyk. Kamila Augustyn wywalczyła także srebro w singlu żeńskim. Od tego czasu pierwsze miejsca zdobyli także Rosjanie (żeńskie deble 2003 i 2005 rok). Polacy stanęli na podium jeszcze w 2003 roku – brąz Rafała Hawla.

W roku 2011 zawodu rozegrały się w Finlandii w miejscowości Vantaa, były znamienne, ponieważ pierwsze miejsca w singlach zdobyli: Viktor Axelsen, teraźniejszy numer 9 światowego rankingu Badmintona oraz Carolina Marin, Mistrzyni Świata w singlach z 2014 roku. Ostatnie zawody odbyły się w 2013 roku w Ankarze. Złote medale podzielono między Duńczyków, Bułgarów i Niemców.

Można powiedzieć, że Mistrzostwa Europy Juniorów są zapowiedzią przyszłych gwiazd i wielkich sportowców, co widać na przykładzie Caroliny Marin, Viktora Axelsena i wielu innych, którzy wywalczyli medale na European Junior Championships, a później wygrywali największe europejskie i światowe turnieje. Warto śledzić wyniki juniorów, wyszukując przyszłych zwycięzców i olimpijczyków.

Wyniki poprzednich European Junior Championships: tutaj.