Aktualności / News

Polacy na European Junior Championships

Nie pierwszy raz w Polsce

Lubińskie zawody są trzecimi, które odbywają się w Polsce. Pierwsze Mistrzostwa Europy Juniorów w naszym kraju trwały od 12 do 19 kwietnia 1987 roku w Warszawie. Niestety Polacy nie odnieśli w tym czasie dużego sukcesu, a jedynie w rywalizacji drużynowej zajęli 12 miejsce (na 21 drużyn). Następne polskie zawody zorganizowano w 2001 roku w Spale, trwały od 10 do 14 kwietnia i tutaj Polacy już zdecydowanie zapisali się do historii tych mistrzostw. Kamila Augustyn zdobyła dwa medale, srebrny w singlu kobiet i złoty w deblu w parze z Nadią Kostioutchik.

Zwycięstwa indywidualne

Nie były to jednak pierwsze sukcesy Polaków. Jeśli chodzi o rywalizację indywidualną, to dopiero w 1999 roku, na mistrzostwach w Glasgow, Przemysław Wacha okazał się pierwszym polskim medalistą na Mistrzostwach Juniorów. Zdobył brąz w singlu mężczyzn, a także srebro w parze z Piotrem Żołądkiem w męskim deblu. Na tym turnieju zadebiutowała także Kamila Augustyn, zdobywając brąz w singlu kobiecym. Pomijając zawody w Spale w 2003 roku, w duńskim Esbjerg zdobyliśmy jeden brązowy medal w singlu męskim, który został wywalczony przez Rafała Hawla.

© BadmintonEurope.com, kadra Polski @ European Junior Championship 2013, Ankara, Turcja.

Rywalizacja drużynowa

Turniej drużynowy organizowany jest od 1975 roku, w sumie odbył się już 20 razy, a Polacy dziesięciokrotnie wchodzili do pierwszej dziesiątki drużyn Europy. W rywalizacji drużynowej byli najbliżej podium w 1999 roku w Glasgow, z pewnością za sprawą dobrej formy Przemysława Wachy, Piotra Żołądka i Kamili Augustyn. Nasza drużyna zajęła wtedy 4 miejsce. Następnie trzykrotnie osiągnęliśmy 6 miejsce: w 1991 roku w Budapeszcie, w 1997 roku w Nymbruku i w 2001 roku w Spale. Dwukrotnie zdobyliśmy 7 miejsce: w 1993 roku w Sofii i 1995 w Nitrze, a także dwukrotnie ósme i raz dziewiąte.

© BadmintonEurope.com, Joanna Stanisz @ European Junior Championship 2013, Ankara, Turcja.

Szanse Polaków

Przez pięć kolejnych turniejów od 2005 roku Polacy nie wywalczyli żadnego miejsca medalowego w rywalizacji indywidualnej. W 2013 roku w Ankarze nasza drużyna zajęła 15 miejsce. W rankingu najlepszych europejskich juniorów najwyżej, bo w pierwsze dwudziestce, znajdują się: na 17 miejscu Aleksander Jabłoński, a na 18 Paweł Śmiłowski w męskim deblu. W tej rywalizacji miejsce 21 zajmuje także Przemysław Szydłowski, a 22 Mateusz Biernacki. Niestety w pozostałych rozgrywkach indywidualnych jesteśmy poza pierwszymi dwudziestkami, jednak w męskim singlu na 21 miejscu plasuje się Mateusz Biernacki, a na 24 Krzysztof Jakowczuk. W rozgrywkach dziewcząt 23 pozycję wywalczyła Joanna Stanisz. Mimo to liczymy na emocjonujące występy polskich zawodników.