Aktualności / News

Duńczycy dominują w półfinałach

Półfinały turnieju indywidualnego podczas rozgrywanych w Lubinie Mistrzostw Europy Juniorów w badmintonie były bardzo szczęśliwe dla reprezentacji Danii. Faworyzowani Duńczycy zmotywowani porażką w półfinale turnieju drużynowego zaprezentowali znakomitą formę i stalowe nerwy. W jutrzejszych meczach finałowych będą mieli szansę na zdobycie kompletu pięciu złotych medali.

Pierwszym akcentem zapowiadającym „duński piątek” na kortach w Lubinie była wygrana nierozstawionej pary Sara Lundgaard, Frederik Sogaard Mortensen w półfinale gier mieszanych. Duńczycy okazali się lepsi od turniejowej jedynki, Anglików, Bena Lane'a i Jessici Pugh. W drugim półfinale faworyci mieli więcej szczęścia i finałowym przeciwnikiem Danii będą Niemcy, Eva Janssens i Max Weisskirchen, którzy pokonali Francuską dwójkę, Anne Tran, Alexandra Hammera.

Kulminacja duńskiej dominacji miała miejsce w półfinałach singlistek. Zarówno Turczynka, Aliye Demirbag, jak i Niemka Louise Heim nie miały większych szans w swoich meczach i musiały uznać wyższość przeciwniczek. Duński finał gry pojedynczej pań stworzą rozstawiona z dwójką Mia Blichfeldt, a także Julie Davall Jakobsen. W półfinałach mężczyzn mieliśmy tylko jednego Duńczyka, Andersa Antonsena i również on, idąc za przykładem grających wcześniej kolegów zdołał wygrać i wywalczyć awans do finału. Jego mecz z Francuzem, Tomą Juniorem Popovem miał bardzo jednostronny przebieg. O wiele więcej emocji przysporzył kibicom drugi półfinał, w którym Niemiec Max Weisskirchen podejmował rewelacyjnego Turka, Mohammeda Ali Kurta. Niemal godzinny pojedynek musiał zostać rozstrzygnięty przez trzeciego seta, a końcówka drugiego i długa gra na wymiany była jedną z ozdób całego turnieju. Finalnie lepszy okazał się Weisskirchen i to on zagra z Antonsenem.

W grach deblowych dominacja Danii nie była już tak wielka, choć również tutaj jej reprezentantom udało się zaliczyć kolejne zwycięstwa. Alexander Bond i Joel Eipe długo męczyli się w starciu ze Szkotami Alexandrem Dunnem i Adamem Hallem. Po trzysetowej batalii okazali się lepsi dając swojej kadrze szansę na czwarte złoto. Pewności zdobycia mistrzostwa pozbawili ich Anglicy, Ben Lane i Sean Vendy, którzy zdołali pokonać drugą parę Duńską, Mathiasa Bay-Smidta i Frederika Sogaard Mortensena. Wśród pań awans przypadł Francuskiej dwójce, Anne Tran i Verlaine Faulmann, a także kolejnej złotej szansie Danii, Julie Davall Jakobsen oraz Ditte Soby Hansen. Pierwsze z nich pokonały Estonki, Kristin Kuubę i Heline Ruutel, a drugie poradziły sobie z Niemkami, Yvonne Li i Evą Janssens.

Mecze finałowe startują w Wielką Sobotę o godz. 10:00. Transmisję z wydarzenia przeprowadzi TVP Sport.

Komplet wyników: tutaj

Autor: Dawid Biały